Iława

Iława licząca 33 tys. mieszkańców usytuowana jest w woj. warmińsko-mazurskim, w obrębie Pojezierza Iławskiego, na płd. krańcu najdłuższego jeziora w Polsce Jezioraka (27 km). Jest to dynamicznie rozwijający się ośrodek turystyczny, słynący przede wszystkim z turystyki wodnej. O atrakcyjności turystycznej terenów Iławy i okolic przesądza bogaty system wód powierzchniowych przy znacznej lesistości i urozmaiconej rzeźbie terenu. Liczne jeziora oraz bogata sieć rzeczna są podstawą do zaliczenia Iławy i otaczających terenów do obszarów wypoczynkowych I kategorii. Jezioro Jeziorak, którego znaczna część położona jest w granicach miasta i gminy jest największym jeziorem Pojezierza Iławskiego i stanowi podstawowy walor turystyczny tego regionu. Na jego akwenie znajduje się 16 różnej wielkości wysp, z których największa - Wielka Żuława o pow. 86,4 ha jest zarazem największą wyspą śródlądową Europy.

O atrakcyjności decyduje też również korzystna dostępność komunikacyjna. Jako ważny węzeł kolejowy Iława leży na skrzyżowaniu następujących tras: Warszawa - Gdańsk, Toruń - Olsztyn, Iława - Brodnica, dzięki temu posiada bezpośrednie połączenia z wieloma miastami w całej Polsce. Również dobrze rozwinięta sieć dróg kołowych sprzyja rozwojowi turystycznemu. Iława leży w pobliżu głównej drogi o znaczeniu międzynarodowym, biegnie ona z Gdańska przez Ostródę, Warszawę, Lublin w kierunku Lwowa. Przebiega tędy także droga krajowa Augustów - Biskupiec - Reszel - Iława - Lubawa.

Więcej informacji można uzyskać stronie

Morąg

Morąg, miasto w pow. ostródzkim, w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Położone nad jeziorem Skiertąg, na Pojezierzu Iławskim. 15,2 tys. mieszkańców (1998). Historia Morąga sięga XIII wieku kiedy to ziemie te zostały podbite przez Zakon Krzyżacki. Wcześniej na tym miejscu istniała osada pruska. Wkrótce rozpoczęła się kolonizacja przez ludność niemiecką. Po roku 1350 zaczęli przybywać również osadnicy innych narodowości, głównie Polacy i Litwini. Pod koniec XIII wieku zbudowano tu pierwszy zamek krzyżacki, wokół którego powstała osada rzemieślniczo - kupiecka.

Uzyskanie praw miejskich datuje się na rok 1327. W wieku XIV miasto dynamicznie się rozwijało i rozbudowywało. Na miejscu pierwszego zamku powstaje drugi około 1370 roku. Nieco wcześniej miasto zostaje otoczone murem z trzema bramami wjazdowymi. Również w XIV wieku rozpoczęto budowę kościoła pw. św. Piotra i Pawła, zakończoną w XVI wieku. Ratusz usytuowany pośrodku kwadratowego rynku także pochodzi z XIV wieku (w późniejszych czasach przebudowany). Pod koniec XVI wieku wzniesiono pałac Dohnów gruntownie przebudowany na początku XVIII wieku. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum im. Herdera. Morąg jest rodzinnym miastem Johanna Gottfrieda Herdera. Urodził się on 25 sierpnia 1744 roku. Był jednym z największych niemieckich filozofów i literatów okresu oświecenia. Mieszkał w Morągu do 18 roku życia i tutaj odebrał podstawy swego wykształcenia. W Morągu powstały jego pierwsze utwory poetyckie. Obecnie w mieście jest jego pomnik i tablica pamiątkowa w miejscu, gdzie znajdował się jego dom.

Warto zobaczyć:

Więcej informacji można uzyskać stronie

Ostróda

Miasto powiatowe w woj. warmińsko-mazurskim, na skraju Pojezierza Iławskiego i Garbu Lubawskiego, nad Jeziorem Drwęckim. 35 200 mieszkańców. Przemysł środków transportu (zakłady naprawcze taboru kolejowego, szkutnicze), spożywczy, drzewny, elektrotechniczny; w sąsiednich Morlinach duże zakłady mięsne. Przystań żeglugi śródlądowej (połączenie Kanałem Elbląskim z Elblągiem). Ośrodek turystyczny. Prawa miejskie przed 1330; podczas II wojny światowej zniszczona niemal w 70%. Do 1945 Osterode. W Ostródzie działał (od 1835) i tu zmarł pastor Gustaw Gizewiusz (1810-48), polski działacz oświatowy na Mazurach.

Warto zobaczyć:

Więcej informacji można uzyskać stronie